Emtia Nedir?

Özellikle ekonomi haberleri ve yorumlarında sıkça duyduğumuz bir kavram vardır. Emtia! Emtia altın, petrol, gümüş, doğal gaz, mısır, pamuk, kahve, şeker, bakır gibi ürünlerin alım ve satımının gerçekleştiği piyasaya verilen isimdir. Bu piyasaya emtia borsası denir.

Emtia Arapça’da meta anlamına gelmektedir. Türkiye’de TOBB’ye bağlı toplam 133 adet emtia borsası bulunmaktadır. Emtia borsası da diğer borsalarda olduğu gibi birçok faktörlerden etkilenebilmektedir. Örneğin; doğal afetler, ekonomik krizler, siyasi gerginlikler, savaşlar, arz-talep ilişkisi, mevsimsel değişimler gibi. Emtia alım ve satımı da diğer yatırım araçları gibi Forex aracılığı ile yapılabiliyor.

Emtia fiyat değişimleri için tahmini piyasa analizi ve yorumlarını yapan InvestAZ gibi internet siteleri mevcut. Bu internet sitelerinin takibi yapılarak daha sağlıklı bir yatırım gerçekleştirilebilir. Emtialar genel olarak finans piyasalarının güvenilir yatırım araçları olarak görülmektedir. Genellikle uzun vadeli yatırımlar için güvenilir bir gelecek vaad etmektedir. Genellikle hububat, bakliyat, kuru meyveler, canlı hayvanlar, gıda maddeleri vb. ürünler borsalarda işlem görürler. En çok tercih edilen emtialar altın, gümüş, çelik, bakır, petrol, mısır, buğday, kakao ve pamuktur. Son zamanlarda ortaya çıkan bitcoin, etherium gibi kripto para birimleri dahi birçok ekonomist tarafından emtia olarak kabul edilmektedir. Emtialar’ın bir ülke için büyük bit stratejik değeri vardır. Örneğin doğal gaz’ın bolca çıktığı Rusya, petrol’ün bolca bulunduğu Arap ülkeleri ekonomik açıdan rahat yaşamaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir